Jak léčit Parkinsonovu chorobu

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v mozku. Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je přenašeč, který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Příznaky Parkinsonovy choroby

Dopamin lze různými způsoby nahradit, přesto se v pokročilých fázích nemoci vyskytují vážné pohybové potíže. Častým projevem je třes, stavy pomalosti a ztuhlosti, samovolné pohyby, dále stavy, při kterých se nelze rozejít.

Pacienti mívají často problémy s komunikací, obtížnou artikulací a špatným psaním. Nikoliv nepodstatné jsou také deprese, ve stáří se přidávají i další psychické potíže.

Léčba Parkinsona

Léčba Parkinsonovy choroby není ani v současné době nijak oslnivá. Parkinsonova nemoc se vyléčit nedá, pouze lze zpomalit a zmírnit její průběh.

První a zároveň nejčastější i nejúčinnější lék pro léčbu Parkinsonovy choroby se nazývá levodopa a byl vyvinut v roce 1970. Je to aminokyselina podobná základním stavebním jednotkám bílkovin. Ta se vstřebává z tenkého střeva do krevního oběhu a pak přestupuje rozhraním mezi krevním oběhem a mozkovou tkání. Až v mozku je tato aminokyselina přeměněna na dopamin.

Při léčbě levodopou dochází ke stabilizaci přibližně na normální hodnoty, a tím ke zmírnění projevů nemoci. Na léčbu reaguje většina (asi 75 %) pacientů příznivě. Čím déle však léčba trvá, tím se snižuje účinnost léku. Následuje opětovné snížení pohyblivosti, ztuhlosti a třesu.

Nejčastějším vedlejším účinkem při dlouhodobém užívání tohoto léku je zvracení, dalšími vedlejšími příznaky jsou nedobrovolné pohyby a tiky a také halucinace. Často se objevuje také vysoký krevní tlak a různé typy arytmií. Mohou se vyskytnout i psychické poruchy jako euforie, neklid, deprese, hypersexualita apod., a dále i nechutenství, zvracení a u většiny pacientů zácpa.

Lékaři využívají i další látky k prodloužení účinku levodopy (např. carbidopa, entacapon), dále selegilin. Po tomto léku může mít pacient poruchy spánku.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok se doporučuje pouze pacientům se závažným nebo rychle se zhoršujícím vývojem této choroby, u nichž již nezabírá klasická léčba.

Chirurgický zákrok přichází na řadu až ve chvíli, kdy jsou vyčerpány všechny neinvazivní možnosti léčby. Tento zákrok může mít velké důsledky vzhledem k tomu, že poškození či zničení nervových buněk je trvalé.

Alternativní medicína

Dobré výsledky v léčbě Parkinsonovy choroby byly zaznamenány díky nikotinu a konopí. Pokud nemocný touto chorobou je nekuřák, doporučuje se nalepit mu nikotinové náplasti, které se dají koupit v lékárně.

Léčba konopím spočívá v přímé konzumaci této rostliny, případně i v aplikování mastí a tinktur na ztuhlá místa na těle.

Různé potravinové doplňky mohou zpomalit vývoj příznaků Parkinsona. Léčebný efekt se přisuzuje vitamínu B6, E, C, koenzymu Q10, výtažkům z ginkgo biloby a rybímu tuku.

Jak léčit Parkinsonovu chorobu patří do témat
 • Marcela Gaudlova 03.07.2016 14:40:23

  img:

 • Parkinsona nemoc Marcela Gaudlova 03.07.2016 14:26:19

  Parkinsnovou nemoci už bojuji 8 let
  Chtěla bych vědět zda konopí má na tuto chorobu léčivé účinky. Ptala jsem se psychiatra. Ten řekl ze ne..neurolog u kterého se lecim to nepotvrdil a ani nevyvrátil. Tak.jak to opravdu je?

 • anm 27.06.2012 12:17:34

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat jestli má cenu využívat alternativní medicínu jako je konopí a nikotin v pokročilejším stádiu parkinsonovy choroby.

  Děkuju

  • Re: lecba parkinsona henry mayer 14.05.2014 14:25:16

   lecime parkinsona vevietnamu-email-dalatsalvation@yahoo.com

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Parkinsonova choroba patří do témat

Adresář

Parkinsonova choroba ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Parkinsonova choroba

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku